پادکست طبقه 16 قسمت 96 یکی از جذاب ترین قسمت های این پادکست بود که شنیدنش میتونه برای همه لذت بخش و پر از درس باشه.

علیرضا کلاهی مدیر ارشد اجرایی هلدینگ نورین به گفته‌ی خودش یک آدم بیش فعالِ همیشه ناراضیِ کمال گراست و تجربه های کاری زیادی مثل رستوران داری، ایجاد شعب زنیجیره‌ای ماست یخ زده، فشن ریتیل، همکاری در سرآوا و خیلی چیزای دیگه داره همین الآن هم کارای زیادی رو انجام میده.

خیلی از تجربه های علی کلاهی به شکست ختم شده و همونطور که سهیل مثال میزنه زندگی مثل یه بازی کامپیوتری که نمیشه از اول پرید به آخر بازی و این وسط باید کلی شکست رو تجربه کرد تا بشه مسیر رو طی کرد.

علی کلاهی توی 13 سالگی از ایران رفته و تحصیلات خودش رو در انگلیس گذرونده و 25 سال پیش به ایران برگشته. علی کلاهی از خیلی از انتخاب هاش توی گذشته راضی نیست ولی به گفته‌ی خودش شاید اگه مسیر دیگه‌ای رو انتخاب میکرد هیچوقت به ایران برنمیگشت و سرنوشتش جور دیگه‌ای رقم میخورد.

علیرضا کلاهی بعد از فوت پدرش مدیریت شرکت کابل ابهر رو به عهده گرفته و با مدیریت خودش تونست که شرکت رو در 4 دوره به صادر کننده‌ی نمونه‌ی کشور تبدیل کنه.

از سایت کابل ابهر دیدن کردم و از کیفیت سایت لذت بردم و مشخص که این شرکت علاوه بر تولید محصول با کیفیت به چی های دیگه هم اهمیت میده و حتی قیمت قیمت لحظه ای فلزات رو میتونید از وبسایتشون مشاهده کنید.

علی کلاهی دلیل ایران موندش رو ایدئولوژی شخصی خودش و گوش کردن به حرف دلش میدونه که با همه‌ی سختی ها و زحمت هایی که داره در نهایت رسیدن به موفقیت توی کشوری که توش به دنیا اومدی رو بسیار شیرین میدونه.

از سختی های دیگه توی ایران که علیرضا کلاهی از اون حرف میزنه، عدم لذت از پوله که به خاطر شرایط و نگاه مردم نمیشه بدون عذاب وجدان و ناراحتی زندگی کرد.

پامپ و دامپ کردن سهام یکی دیگه از مواردی که توی پادکست طبقه 16 قسمت 96 بهش پرداخته میشه و علی کلاهی میگه که اهل چنین کارهایی بود خیلی راحت میتونست از مس کابل ها کم کنه و سالانه میلیارد ها تومن پول به جیب بزنه.

سهیل به نکته‌ی خوبی اشاره میکنه که وجود انسان هایی مثل علیرضا کلاهی که بسیار با تجربه و دنیا دیدست میتونه کمک زیادی به صنعت بکنه و حضورش توی اتاق بازرگانی باعث میشه تا نکات ارزشمندی رو به مسئولین گوشزد کنه.

حضور کلاهی به عنوان رئیس کمیسیون صنایع در اتاق بازرگان مورد صحبت بعدی پادکست هست. مشکلی که علی کلاهی 8 سال با اون درگیر بود خام فروشی کشور و خود استسمارگری بود که صادرات مواد خام و وارد کردن موارد ساخته شده از همان مواد ضرر های زیادی رو به کشور طی سالیان اخیر زد.

مس و آلومینیومی که داخل ایران تولید میشد داخل ترکیه قیمت پایین تری داشت و علی کلاهی سال ها درگیر حل کردن این مشکل بود که با معافیت مالی صادرات تونست که با این مسئله مبارزه کنه.علی کلاهی 3 پرونده‌ی دیگه در جریان داره که امیدواره بتونه اونارو با موفقیت به پایان برسونه.

در ادامه صحبت های جالبی رو در مورد پرونده های دیگه‌ی تو جریان علی کلاهی برای صنعت کشور میشنویم که گوش کردن بهشون خالی از لطف نیست.

هوش مصنوعی و تاثیرات اون روی صنایع و کارهایی که با اون انجام میشه و آینده‌ی دنیا بحث بعدیِ سهیل و علی هست. آقای کلاهی به نکته‌ی جالبی اشاره می کنه که توی انقلاب صنعتی شاهد از بین رفتن محدودیت زور عضله‌ی انسان و حیوان بودیم که باعت جلو افتادن غرب از شرق بود و الآن انقلاب هوش مصنوعی محدودیت های دیگه ای رو بر میداره و هر کشوری که از اون استفاده نکنه از باقی رقبا عقب میفته و تغییرات آینده غیر قابل پیش بینی خواهند بود.

صحبت های علی کلاهی و سهیل علوی شیرینی و آموزندگی، بسیار انرژی بخش و خوشحال کننده بود که هنوز چنین انسان های متخصص و درستکاری در ایران وجود دارند. امیدوارم که بزودی شاهد دوباره‌ی حضور علیرضا کلاهی در پادکست طبقه‌ی 16 باشیم.

لینک های پادکست طبقه 16 قسمت 96 – علی کلاهی

https://castbox.fm/vb/601910950

دسته بندی شده در: